Zamiast felietonu 14

Tym razem zapowiedziany opis wizyty na wzgórzu laterańskim. W sumie – razem z tymi – odwiedzimy pięć z siedmiu kościołów z klasycznego zestawu dla pielgrzymów. Przechadzka śladami kolejnych relikwii. Nie mogę tu nie wspomnieć postaci Sanderusa z Krzyżaków…

Po prawej ośmiokątne baptysterium, dalej tylna fasada bazyliki św. Jana na Lateranie, po lewej pałac papieski. Na placu nieodzowny egipski obelisk, pochodzący ze świątyni w Karnaku. Liczy sobie ok. 3400 lat. Trafił do Rzymu w IV wieku, później kilkaset lat przeleżał w błocie. Wydobyty i odrestaurowany w XVI wieku, znalazł się na obecnym miejscu.
Wnętrze bazyliki jest barokowe. Ciekawym elementem są figury 12 apostołów, wykonane przez uczniów Berniniego. Św. Filip wydaje się najbardziej atrakcyjny.
W muzeum laterańskim znajduje się sporo relikwii. Wybrałam tylko przykładowe. Na zdjęciu w górnym relikwiarzu podbródek Jana Chrzciciela (dar króla Francji, Henryka IV), w dolnym fragment kolumny, przy której biczowano Chrystusa. Po prawej relikwiarz z fragmentem ramienia św. Heleny, matki cesarza Konstantyna.
XII-wieczny relikwiarz z tuniką św. Jana Ewangelisty.
Naczynie z jaspisu i srebra (V wiek), które miało być kielichem eucharystycznym św. Jana Ewangelisty.
W relikwiarzu tkanina ze śladami krwi św. Cecylii, patronki muzyków (zm. ok. 230). Podobno po otrzymaniu trzech ciosów katowskim mieczem dogorywała przez kilka dni (rzymskie prawo zakazywało czwartego ciosu).
Fragment ornatu. Dawna technika hafciarska stała na wysokim poziomie.
Główna fasada bazyliki
Tuż obok znajdują się Święte Schody (kiedyś w pałacu papieskim, po przebudowie w oddzielnym budynku). 28 marmurowych stopni, pochodzących z pałacu Piłata w Jerozolimie, po których wszedł ubiczowany Jezus. W IV wieku przewieziono je do Rzymu (znów akcja cesarzowej Heleny), a w XVIII wieku pokryto drewnem dla zabezpieczenia.
Kaplica Sancta Sanctorum u szczytu Świętych Schodów; w ołtarzu obraz typu acheiropoieta (czyli nie ręką ludzką uczyniony). Ostatnich dwóch zdjęć w zasadzie nie powinnam była wykonywać, więc wybaczcie słabą jakość.
Zbudowana w III wieku razem z Murem Aureliana Porta Asinaria, czyli Ośla Brama, została w 1300 lat później wyłączona z ruchu miejskiego. Mur otaczał początkowo cały Rzym, miał 18 bram, a jego fortyfikacje mieściły 116 latryn.
Starą bramę zastąpiono w XVI wieku Porta San Giovanni, wybitą tuż obok i nazwaną tak od bazyliki św. Jana.
W pobliżu przyjemny park z widokiem na mury obronne.
Po przejściu przez park trafiamy na kościół Świętego Krzyża z Jerozolimy.
Kaplica z relikwiami Męki Pańskiej (choć nie tylko). Idąc od dołu, po lewej gwóźdź, po prawej tabliczka z krzyża Chrystusowego, z napisem w trzech językach, pośrodku fragment Świętego Krzyża (stąd nazwa kościoła), u góry po prawej dwa ciernie z korony cierniowej, pośrodku tzw. relikwiarz fragmentów (kawałki groty betlejemskiej, Grobu Świętego itp.), po lewej palec św. Tomasza. Pionowa belka, dyskretnie umieszczona z lewej strony, pochodzi z krzyża dobrego łotra.

W następnym odcinku wizyta na Forum Romanum i w domu Oktawiana Augusta.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *