Zamiast felietonu 15

Tym razem spacer po Forum Romanum i Palatynie.
Badania z końca XX wieku wykazały, że w latach 20. VIII wieku p.n.e. osuszono bagno i potok, rozdzielające rzymskie pagórki, utwardzono nawierzchnię i tam powstał miejski plac dla połączonych osad – palatyńsko-eskwilińskiej i kapitolińsko-kwirynalskiej. To zgadzałoby się w czasie z ustaleniami starożytnych historyków, według których mniej więcej w tym czasie połączyły się w jedno Rzym Romulusa i osada Sabinów pod wodzą Tytusa Tacjusza.
Po czasach świetności i rozbudowy przyszedł najazd Wizygotów, którzy na początku V wieku zdewastowali Forum. Potem miało miejsce trzęsienie ziemi w połowie IX wieku i całkowity upadek w okresie średniowiecza, gdy tylko pozyskiwano stąd gotowy budulec. Do XVIII wieku pasło się się tu bydło, stąd nazwa Campo Vaccino (Krowie Pole). Dopiero od 1803 zaczęto prowadzić wykopaliska, a na dobre zabrano się za to pod koniec XIX wieku.
Obecnie niektóre budowle są niedostępne dla turystów: kościół Santa Maria Antiqua z połowy VI wieku czy tzw. Rampa Domicjana są restaurowane, a Dom cesarzowej Livii został zamknięty na początku pandemii ze względów sanitarnych.

Łuk Tytusa (ok. 90 roku n.e.), od którego rozpoczynamy zwiedzanie Forum. Są też inne wejścia, ale dla nas to od strony Koloseum jest najbliższe. Bilety tylko on-line…
Na jednej ze scen we wnętrzu Łuku widać pochód z trofeami po zdobyciu Jerozolimy w 70 roku. Rzymscy żołnierze niosą m.in. siedmioramienny świecznik.
W głębi widoczny Łuk Septymiusza Sewera z 203 roku. Po jego prawej stronie Curia Iulia, mało atrakcyjne miejsce posiedzeń senatu. Całkiem z tyłu Ołtarz Ojczyzny (biały, z symetrycznymi rzeźbami), tym razem widoczny z odwrotnej strony, a na lewo od niego Muzea Kapitolińskie.
Dom Westalek…
… wraz z ogrodem. Taras u góry daje widok z Palatynu (to tzw. Belweder).
Sąsiadująca z siedzibą senatu świątynia cesarza Antoninusa i jego żony Faustyny (zbudowana w 141 roku). W VII wieku przerobiona na kościół, co najmniej od XI wieku pod wezwaniem św. Wawrzyńca.
Tu widać z boku zachowany przedsionek kolumnowy tej starożytnej świątyni.
Tyle zostało ze świątyni Kastora i Polluksa. Bliźniacy ci, synowie Zeusa, pomogli Rzymianom wygrać bitwę z Latynami nad Jeziorem Regillus ok. 496 roku p.n.e. Oddziałami Latynów dowodził ostatni król Rzymu, Tarkwiniusz Pyszny, pozbawiony tronu kilkanaście lat wcześniej (ostatnia próba odzyskania władzy).
Santa Maria Antiqua jest ”in restauro”, ale pobliskie Oratorium 40 Męczenników z VIII wieku jest dostępne. Upamiętnia ono śmierć chrześcijańskich żołnierzy, skazanych na zamarznięcie w lodowatym jeziorze w Armenii za czasów Dioklecjana.
Kilka ciekawych motywów zdobniczych
Fragment ogrodów na Palatynie
W cieniu najprzyjemniej…
Dom Oktawiana Augusta. Tu też można obejrzeć dodatkowe projekcje, tzw. rozszerzoną rzeczywistość.
Niektóre fragmenty nieźle się zachowały.
Tu zdjęcie przez szybę – to położony na piętrze gabinet Augusta, w którym zamykał się, by mieć święty spokój. Chciałam rzec: by popracować…
Nad tym źródełkiem jest umieszczony głośnik, z którego płynie muzyka barokowa. Usiadłyśmy sobie w cieniu naprzeciwko i spędziłyśmy tu bardzo miłe chwile…
Dałyśmy sobie spokój z muzeum palatyńskim, bo ileż można… Pokrzepiłyśmy się coratellą po rzymsku. To potrawka z podrobów z karczochami.
Kościół Santa Maria in Cosmedin, który należy od 1936 do melchitów, wiernych jednego z kościołów wschodnich.
Okazuje się, że Usta Prawdy, znajdujące się w przedsionku tego kościoła, są „czynne” tylko do 17.50. W dodatku ściany pomalowano teraz w stylu ”korytarz w podstawówce”. Na moim starym zdjęciu (na którym włożyłam dłoń do paszczy) tło wyglądało lepiej, a odgradzającego sznura sobie nie przypominam.

W następnym odcinku spacer śladami Florii Toski i Maria Cavaradossiego, bohaterów opery Pucciniego.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *