Świat do weryfikacji

Jako stary (nie)dobry cynik, obserwujący świat i ludzi od lat prawie pięćdziesięciu, choć bardziej wnikliwie dopiero od jakichś dziesięciu, śmiem twierdzić, że owa kolejna nauczka skończy się tak samo jak poprzednie. Zarówno na globalnym polu jak i na naszym małym, zaściankowym poletku.

Świat nauczy się czegoś jedynie na kilkadziesiąt lat. Może taki czas kogoś zadowala ale nie może zadowalać tych, którzy myślą o kolejnych pokoleniach i matce Ziemii. Brzmi patetycznie ale przecież sami teraz wpadamy w przerażenie na myśl o zagładzie spowodowanej bombą atomową. Nie mówimy tu jedynie o zagładzie ludzi ale o zagładzie, bądź całkowitej dewastacji planety.

Świat polubił pokój, wygodne życie i spokojne spojrzenia w przyszłość. Tak to polubił, że sam siebie uśpił. Uwierzył, że nic tak złego jak hitleryzm nie może się wydarzyć, że nikt tak diaboliczny jak Hitler się mu nie przydarzy. I dzięki temu świat zlekceważył sygnały, że ktoś taki właśnie się pojawił, dokładnie tak samo jak świat zlekceważył narodziny narodowego socjalizmu w Niemczech.

Świat musi przestać wierzyć w wieczny pokój i wrócić do podejrzliwości wobec dyktatorów. Do wrogości wobec nich. Świat musi też się nauczyć reagować w odpowiednim momencie, by nie musieć reagować za późno, tak jak to ma miejsce teraz.

Świat musi się nauczyć doceniać demokrację, bo Winston Churchill miał rację – ustrój to najgorszy ale lepszego nie wymyślono. Ale w tym ustroju agresja taka jak Rosji na Ukrainę jest po prostu niemożliwa.

Świat musi się nauczyć braku litości dla zła, musi się nauczyć, że pieniądze to nie wszystko.  

Świat musi się nauczyć wybierać… Polska musi się nauczyć wybierać…odpowiednich ludzi na odpowiednie miejsca. Tak, by potem ludzkość mogła powiedzieć: To jest właściwy człowiek na właściwym miejscu. Bo teraz świat i Polska mają wyłożoną na tacy instrukcję obsługi systemu totalitarnego. Wystarczy prześledzić większość pokrętnych działań Putina, by spróbować zahamować je wszędzie wokół w odpowiednim momencie. Również u nas. A może zwłaszcza u nas.

Wojciech Zawioła / @WZawiola @LewitacjaRadio

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *