Do rzymskich kościołów jeszcze powrócimy (jest ich ponad 900, więc mamy w czym wybierać), ale teraz parę słów o starożytnych budowlach. W ostatnich latach wykopaliska ruszyły pełną parą, więc można przyjrzeć się zachowanym partiom, które odsłonięto zaledwie w 2011 czy 2015. W wielu miejscach prace wciąż trwają. Nie będę Wam pokazywać powszechnie znanego Forum Romanum, ale inne fragmenty antycznego Rzymu.
Forum Nerwy, cesarza w latach 96-98.
Fragment świątyni Minerwy, która również stała na tym Forum.
Tu replika posągu Nerwy przy ulicy Forów Cesarskich (przed wojną ulica Imperium). Stoją tu też Juliusz Cezar, Oktawian August i Trajan. Oryginały są w muzeach watykańskich i kapitolińskich. Ta ulica (bardzo szeroka) służyła faszystom do odbywania parad. Na cokołach pomników też się podpisali…
Kolumna Trajana widziana z nietypowego miejsca
Largo di Torre Argentina – pozostałości świątyń i senatu. W późnych latach 20. planowano puścić tędy drogę, ale Mussolini zdecydował, by to miejsce zachować. Niestety ówczesne wykopaliska prowadzono bardzo niefachowo i zniszczono wiele fragmentów uznanych za mniej ważne. I kto słyszał o stratyfikacji archeologicznej…
Fragment Forum Trajana. Z tyłu widać Ołtarz Ojczyzny.
Tu ta budowla w pełnej krasie. Powstawała od 1885, a ukończono ją w 1911 na pięćdziesiątą rocznicę zjednoczenia Włoch. Bardzo patriotyczna rzecz. Przydatna dla orientacji w terenie, bo widoczna z daleka. Zdjęcie zrobiłam o tzw. złotej godzinie, stąd takie światło.
Dół latarni: SPQR, orzeł, wilcze głowy. Faszyści lubili odwołania do starożytnej chwały.
Słynny skuter też ma swoje muzeum. Przy okazji, vespa znaczy osa.
Wystawa zdjęć francuskiego fotografa, tego od pocałunku pod paryskim ratuszem.
Z cyklu: nic się nie marnuje…
Abym nie zapomniała o Polsce…