Duncan Patterson urodził się w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku w Liverpoolu. Niektórzy z Was mogą go znać jako członka zespołów Anathema i Antimatter. W tym wydaniu Wykopalisty przedstawiam Wam jednak głównie utwory z dorobku innych projektów muzycznych, których Patterson był członkiem.
Jednym z nich, którym ostatnio się zafascynowałem jest Alternative 4. Nazwa nie jest jednak inspirowana polskim serialem komediowym. Jest natomiast zapożyczona od tytułu czwartego w kolejności albumu zespołu Anathema. Ten z kolei zainspirowany został tytułem książki Lesliego Watkinsa Alternative 3 traktującej o teoriach spiskowych. Patterson przeczytał ją kilka lat przed wydaniem przez Anathemę tego albumu i sześć z dziesięciu kompozycji jest jego autorstwa.

Okładka tego albumu przedstawia zmodyfikowane foto astronauty Buzza Aldrina, drugiej osoby, która postawiła nogę na Księżycu. Aldrin wygląda na niej jak anioł, co jest odniesieniem do spiskowych teorii poddających w wątpliwość lądowanie Apollo 11 na Księżycu, a w zasadzie lądownika Lunar Module na naturalnym satelicie naszej planety w 1969 roku. W 2003 roku do wspomnianych dziesięciu nagrań dołączono cztery covery. Trzy oryginały są dziełem Pink Floyd, a czwarty Bad Religion. Wykopalistę otwiera cover kompozycji Bad Religion właśnie, zatytułowany Better Off Dead.
Zasadniczą część Wykopalisty rozpoczyna tytułowy utwór wspomnianego albumu Anathemy, czyli Alternative 4. Wróćmy jednak do grupy Alternative 4. Projekt ten wydał niestety tylko dwa albumy: The Brink (2011 r.) i The Obscurants (2014 r.). Gwoli ścisłości należy jeszcze dodać, iż w 2012 roku ukazało się wydawnictwo The Brink re-release (CD/DVD). Do Wykopalisty wybrałem cztery utwory tego projektu.
Kolejnym projektem Pattersona, który wydał również tylko dwie płyty jest Íon. Madre, Protégenos ukazała się w 2006 r., a Immaculada w 2011.Wydawało by się, że nazwa Íon ma oczywiście silne greckie konotacje, bo tak nazywa się syn Apollina i Kreuzy, ale jak muzyk wyjaśnił w jednym z wywiadów jest to gaelickie słowo na angielski przekładające się jako meaning. Duncan ma korzenie irlandzkie, więc na tych dwóch płytach można doszukać się celtyckich folkowych motywów, a także folkowych motywów z różnych stron Europy.
W nagraniu obu płyt wzięła udział dość spora grupa wynajętych muzyków, a usłyszymy na nich całe mnóstwo instrumentów. Między innymi flet, wiolenczelę, dudy, cytrę akordową… Usłyszymy pięć utworów tego projektu.

Pod własnyn nazwiskiem multiinstrumentalista wydał również dwa albumy nazywające się The Eternity Suite ( 2015 r. ) i Grace Road (wydany całkiem niedawno, bo w 2022 r.). Z tego etapu kariery muzyka zaprezentuję utworów cztery (?). Znak zapytania jest dlatego, że pierwsze dwa z nich to obszerne fragmenty wieloczęściowej suity Eternity.

Muzyka, którą Patterson skomponował dla grupy Antimatter, została wykorzystana w dwunastominutowym filmie z 2008 roku Just Another Day urodzonego w Nazarecie palestyńsko-izraelskiego twórcy Hishama Zreiqa. Filmik ten dotyczy sytuacji Arabów po 11 września w świecie zachodnim. To historia młodego Araba, który mieszka w Europie w czasie już po atakach terrorystycznych na nowojorskie Twin Towers. Historia dzieje się w dniu, w którym w jego miasto uderza inny atak terrorystyczny, a tragizm sytuacji pogłębia fakt, iż cierpi po opuszczeniu go przez kobietę, którą kocha. Opuściła go ona tylko dlatego, że jest Arabem. W filmie tym wykorzystano cztery kompozycje Pattersona, ale przedstawię tylko dwie, które trwają dłużej niż sam film…

I to by było na tyle…
_________________________________
Link dla osób chcących wesprzeć moją amatorską działalność lub po prostu zafundować kawę, jeśli znaleziska się spodobają…
_________________________________
Lista utworów znajduje się pod linkiem do wideo.
Lista uworów:
01. Anathema – Better Off Dead (Bad Religion cover)
02. Anathema – Alternative 4
03. Alternative 4 – Still Waters
04. Alternative 4 – The Brink (Reprise)
05. Alternative 4 – Paracosm
06. Alternative 4 – Closure
07. Íon – Madre, Protegenos
08. Íon – O Efeito Do Verão
09. Íon – Believe
10. Íon – Temptation
11. Íon – Damhsa Na Gceithre Ghaoth
12. Duncan Patterson – Eternity parts IV – XIV
13. Duncan Patterson – Eternity parts XV – XXIII
14. Duncan Patterson – The Quiet Light
15. Duncan Patterson – Walking Between Worlds
16. Antimatter – Going Nowhere
17. Antimatter – Eternity Part 24
—————————————————
18. Anathema – Your Possible Pasts (Pink Floyd cover)
19. Antimatter – Reality Clash
One Reply to “Wykopalista nr 96 – Duncan Patterson”