Wykopalista nr 18: Z Niemiec…

Niemcy to bogaty rynek muzyczny, w którym można kopać i kopać, znajdując prawdziwe perełki. W dzisiejszej wykopaliście przedstawiam kilka utworów, które przypadły mi do gustu, a będących dziełem niemieckich grup.

W tym wydaniu Wykopalisty idę na łatwiznę, bo utwory są anglojęzyczne. Ale w którymś następnym lekko nie będzie…

Na początek utwór grupy Masterplan założonej w 2001 roku przez zwolnionych z Helloween gitarzystę Rolanda Grapowa i perkusistę Uliego Kuscha. Pierwotnie miał to być projekt „na boku”, ale historia się potoczyła inaczej i grupa działa do dziś. W 2010 roku, już bez Kuscha, powstał album Time to Be King, z którego wybrałem utwór  Lonely Winds of War z motywami tańców połowieckich z II aktu opery Kniaź Igor Aleksandra Borodina.


Kolejny projekt wart moim zdaniem polecenia to Avantasia, określany często jako supergrupa. Założony został w 1999 roku i z paroletnią przerwą działa do dziś. Nazwa stanowi kombinację fragmentów słów Avalon i fantasia. Realizuje albumy koncepcyjne.  Z ich twórczości wybrałem utwór tytułowy albumu The Scarecrow  z 2008 roku. Ten album opowiada o tragicznej historii samotnej istoty emocjonalnie odizolowanej od otoczenia. Historia jest kontynuowana na albumach The Wicked Symphony i Angel of Babylon. Te trzy wydawnictwa łącznie stanowią tak zwaną The Wicked Trilogy.Ekipy Helloween przedstawiać nie trzeba, ale myślę, że nie wszyscy słyszeli wyróżniający się utwór Light the Universe, pochodzący z płyty The Keeper of the Seven Keys – The Legacy wydany w 2005 roku. Kompozycja wyróżnia się przede wszystkim udziałem amerykańskiej wokalistki Candice Night, długoletniej partnerki, a od 2008 roku żony Ritchiego Blackmore’a.  Aby się dowiedzieć, dlaczego jeszcze się wyróżnia, to już trzeba posłuchać.  


Jest też ekipa Solar Fragment z Dortmundu, działająca od 2004 r., ale wydała tylko dwie płyty, jak się kiedyś mówiło, długogrające. Na drugiej z nich, z 2011 roku, In Our Hands, znalazłem bardzo sympatyczny kawałek pt.  Moana’s Return.  Nie należy kojarzyć tytułowej postaci z Vaianą z disnejowskiej animacji zwaną gdzieniegdzie również Moaną, bo amerykański film powstał pięć lat później.  Tekst opowiada o dziewczynie z magicznego podziemnego królestwa noszącej koronę, która wyszła na powierzchnię. Oślepiona słońcem gdzieś zaginęła i przetrwał tylko jej duch, który powraca do krainy, gdzie wciąż żyją wróżki…


Znacznie większym dorobkiem poszczycić się może zespół Orden Ogan, który wydał aż osiem studyjnych full-lenght albums. Ostatnim z nich jest wydany w ubiegłym roku Final Days (Orden Ogan and Friends) i z tego właśnie wydawnictwa wybrałem utwór Alone in the Dark (z udziałem Chrisa Boltendahla i Marthy Gabriel). Muzykę ekipy określa się jako power metal z wpływem progresywnych i folkowych elementów. Nazwę można przełożyć na polski jako Zakon Strachu. Ogan to staroceltyckie słowo oznaczające strach.


Od 1989 roku działa grupa Brainstorm i może się poszycić wydaniem aż trzynastu studyjnych albumów.  Na wydanym w 2018 roku Midnight Ghost  znajduje się kompozycja  zatytułowana  Jeanne Boulet (1764) . Tytuł i tekst nawiązują do tajemniczej historii Bestii z Gévaudan –stworzenia zabijającego przez trzy lata ludzi we Francji. Pierwszą ofiarą była czternastoletnia Jeanne Boulet właśnie. W regionie panowała atmosfera strachu, która trwała jeszcze długo po ustaniu napadów. Uznaje się, że kres morderczej działalności bestii położył ponoć niejaki rolnik i karczmarz Jean Chastel.  Bestyji ostatecznie nie zidentyfikowano i zalicza się ją do tak zwanych kryptyd.

Bestia z Gévaudan (domena publ.)

To „list gończy” za stworem. Napis brzmi mniej więcej tak: Rysunek potwora, który dręczy Gevaudan. Ta bestia jest wielkości młodego byka. Woli atakować kobiety i dzieci. Pije ich krew, odcina im głowy i porywa. Obiecuje się 2700 franków temu, kto to zabije zwierzę. Później król Ludwik XV dołożył jeszcze nagrodę w wysokości 6000 liwrów.


Ciekaw jestem co by było gdyby projekt Koyaanisqatsy nagrał więcej niż jedną płytę. Z prozaicznego powodu, a konkretnie niemożności znalezienia wokalisty, wydana w 2000 r.   From the Yearning to Burst the Perpetual Circle jest instrumentalna. O tej płycie napisano, ze jest to progresywny metal z wpływami muzyki klasycznej okresu romantyzmu. No cóż, jak zwał, tak zwał, ale to jest niezłe, jeśli ktoś ma wolną godzinę z kawałkiem. I jeszcze jedno, nazwa pochodzi oczywiście od tytułu słynnego filmu Koyaanisqatsi, w którym zmieniono ostatnią literę. Słowo to wzięte z języka północnoamerykańskiego ludu Hopi ma kilka znaczeń:
1. szalone życie,
2. życie pozbawione równowagi,
3. życie w zgiełku,
4. dążenie do katastrofy,
5. stan, w którym należy zastanowić się nad zmianą trybu życia.


Do usłyszenia i poczytania za jakiś czas. Tym, którzy lubią moje muzyczne wykopaliska  polecam „audycję” Marcina @normalny88 Muzyczny Miszmasz Marcina, która co tydzień ukazuje się w sobotnie wieczory. Prowadzący zamieszcza w niej kilka wybranych przeze mnie utworów, niekoniecznie sprzed naszej ery…

_________________________________________________

Jeśli podobał ci się mój tekst, to proszę kliknij w link i postaw mi kawę.

buycoffee.to/appiotr

Wcześniejsze, nie tylko o polityce, można znaleźć TUTAJ.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *